Bakteriální vaginóza
Za zdravotními potížemi v intimních partiích nejčastěji stojí vaginální infekce. Nejrozšířenější a nejznámější jsou vaginální mykóza (kvasinková infekce) a bakteriální vaginóza.
Co způsobuje bakteriální vaginózu
Bakteriální vaginóza je způsobena přemnožením bakterií, zejména Gardnerella vaginalis, v důsledku nevyvážené poševní mikroflóry. K rozvoji nemoci může docházet pouze u žen v produktivním věku, to znamená, když menstruují.
Příznaky bakteriální infekce
Bakteriální vaginózu často doprovází šedobílý či žlutý výtok s „rybím“ nebo hnilobným zápachem. Tento výtok je vodnatý. Dalším projevem může být zvýšení poševního pH nad hodnotu 4,5 (normální pH se pohybuje mezi 3,8 a 4,5). Vyskytnout se může i svědění poševního vchodu nebo vaginální suchost.
Jsou ale i případy, kdy symptomy nejsou znatelné, a proto je dobré chodit na pravidelné prohlídky. Zkontrolovat se můžete i sama pomocí domácích pH papírků.
Přenos bakteriální vaginózy
Bakteriální infekci může dostat každá žena v produktivním věku. Jsou i případy žen, které neměly pohlavní styk a onemocněly, pravděpodobnost je ale nižší. Nemoc se nepřenáší mezi mužem a ženou sexem, může se ale přenést při styku mezi dvěma ženami. Bakterie může být zavlečena i při používání sexuálních pomůcek.
Kdy je vyšší pravděpodobnost onemocnění:
- Střídání sexuálních partnerů
- Nový sexuální partner
- Sexuální styk s ženou/ženami
- Používání sexuálních pomůcek
- Nedodržování pravidel intimní hygieny
- Používání výplachů pochvy
- Použití nitroděložního tělíska
Bakteriální vaginóza v těhotenství
Bakteriální infekce se často projevuje u těhotných žen. Pokud máte na toto onemocnění podezření, navštivte svého gynekologa, protože neléčený zánět může mít fatální dopad na těhotenství.
Léčba a bakteriální vaginóza
Léčba obvykle spočívá v podávání antibiotik. Vzhledem k tomu, že se onemocnění vztahuje na nevyvážené pH pochvy, lze chronickou formu léčit dietou a napravením nevhodného životního stylu. Při léčbě antibiotiky i proti opětovnému návratu onemocnění se doporučují vaginální probiotika (laktobacily), díky kterým se může vaginální mikroflóra vrátit do původního stavu.