Protikvasinková dieta
Protikvasinková dietetická opatření slouží k léčbě kvasinkové infekce. Ta je způsobena kvasinkou rodu Candida, která se běžně vyskytuje v lidském těle, kde udržuje přirozenou mikroflóru v trávícím traktu, v ústech a u žen i v pochvě.
Pokud se ale Candida přemnoží, způsobuje kvasinkovou infekci (tzv. Kandidózu či mykózu). Tábory kvasinek se vlivem snížené imunity množí, což má na tělo různé dopady. Od problémů s trávením přes zápach z úst až po vaginální mykózu. Jak poznat vaginální mykózu se podrobně dočtete zde.
K přemnožení kvasinek dochází:
- užíváním antibiotik,
- zvýšenou konzumací sladkostí,
- vlivem alkoholu,
- vlivem stresu,
- vlivem kouření,
- nošením mokrých plavek,
- koupáním v bazénech s chlorovanou vodou,
- zapařením,
- výměnou sexuálního partnera.
Jak funguje protikvasinková dieta?
Je všeobecně známé, že kvasinky se živí cukrem. Naprostým základem léčby kvasinkové infekce je proto omezení potravin, které cukr ve všech jeho podobách obsahují. Kvasinky bez tohoto zdroje energie vyhladoví, přestanou se množit a začnou ubývat.
Tato dieta je doporučena především ženám s opakovanými infekcemi, kterým se i přes léčbu mykózy stále vrací. Vhodná je ale také pro ty ženy, jež trápí zažívací obtíže nebo jednoduše chtějí zlepšit svoji imunitu.
Nevhodné potraviny
Při protikvasinkové dietě je z jídelníčku potřeba vyřadit zejména veškeré sladkosti, sladké ovoce, alkohol a také výrobky z bílé mouky. I přílohy z celozrnné mouky, rýži a těstoviny je vhodné konzumovat jen občas.
Omezit by se měly i průmyslově zpracované potraviny, u nichž hrozí výskyt škodlivých plísní a je náročné ohlídat jejich složení. Když už žena konzumuje hotové pokrmy, polotovary nebo balené potraviny, je potřeba kontrolovat složení uvedené na obalu. Tabu jsou také různé dochucovací směsi, doslazované kečupy a hotové dipy či jiné omáčky.
Co nejíst při protikvasinkové dietě:
- bílý cukr, hnědý cukr, třtinový cukr, umělá sladidla
- med
- sladkosti (bonbony, cukrovinky, koláče, koblihy, čokoláda)
- slazené nápoje, šťávy, přislazované sirupy
- sladká mléka, slazené jogurty
- alkohol s výjimkou velmi suchého vína
- velmi sladké ovoce včetně sušeného
- bílou mouku a produkty z ní vyrobené
- kvasnice
- bílou rýži
- brambory
- kukuřici
- sýry, zejména plísňové
- smažené pokrmy
- konzervované pokrmy
- polotovary
- dochucovadla, slazené kečupy a omáčky
Doporučené potraviny
Základem zdravého jídelníčku při protikvasinkové dietě jsou kvalitní bílkoviny a tuky. Ty je vhodné doplnit o bohatou dávku čerstvé, a hlavně kvašené zeleniny a o mléčné výrobky s prospěšnými probiotickými kulturami, jako jsou neslazené kefíry a bílé jogurty.
Na jídelníček při protikvasinkové dietě je vhodné zařadit i vybrané druhy ovoce. Ideálně nakyslé, jako je kiwi, maliny, ostružiny, rybíz nebo angrešt. K dochucení pokrmů se používají čerstvé bylinky a česnek, který je efektivním pomocníkem v boji proti kvasinkám. Obdobné výsledky má i konzumace jablečného octu, který pomáhá ničit kvasinky a zbavit se jejich nadbytku v organismu. Ocet má ale u některých osob i mnoho nežádoucích účinků, a proto je potřeba dávat pozor při jeho dávkování.
Co jíst při protikvasinkové dietě:
- zeleninu: veškeré plody s výjimkou brambor a melounu, kvašená zelenina
- obilniny: jáhly, pohanka, hnědá rýže, žito, oves, ječmen a špalda
- ovoce: jablka, hrušky, grepy, kiwi, maliny, borůvky, ostružiny, švestky, rybíz, třešně, meruňky, angrešt
- maso: drůbeží, králičí, jehněčí, skopové, telecí, ryby a plody moře
- mléčné výrobky: neslazené kefíry, bílé jogurty, zákysy s probiotickými kulturami
- koření: čerstvé bylinky, zázvor, skořice, kurkuma, oregano
- oleje: máslo, sádlo, kokosový olej
- ořechy a semínka: para ořechy, dýňová semínka, lněná semínka, mandle, pinie, lískové ořechy, kokos, slunečnicová semínka
- nápoje: čistá voda, bylinkové neslazené čaje.
Jak dlouho držet dietu
Je potřeba počítat s tím, že zpočátku je dodržování diety velmi náročné a žena má velkou chuť na sladké. Tento stav zapříčiňují kvasinky svým bažením po cukrech a část viny nesou i získané návyky a styl života. Není ale potřeba se bát, stačí vytrvat. Chutě na sladké časem odezní.
Pro úspěšné vyléčení vaginální mykózy je nutné dodržovat zdravý jídelníček po dobu několika týdnů nebo měsíců. Délka léčby závisí na těchto faktorech:
- jak poctivě dodržujete dietu,
- závažnost infekce,
- celková délka trvání infekce,
- zda užíváte další podpůrnou léčbu, probiotika, antimykotika atd.
Pokud se příznaky po uplynutí doby vrátí, obvykle to znamená, že žena by měla nový jídelníček dodržovat už natrvalo a přijmout ho jako svůj životní styl.
Úspěšný výsledek kvasinkové diety lze podpořit preparáty s laktobacily. Ty slouží jednak k obnově vaginální mikroflóry po prodělané mykóze a zároveň, při pravidelném užívání, pomáhají posilovat její imunitu. Dostupné jsou například ve formě dobře rozpustných vaginálních čípků GYNELLA Flora se třemi typy laktobacilů (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri a Lactobacillus casei). Jak jsou s tímto produktem spokojené zákaznice? To se dočtete zde.
Pokud se potýkáte s infekcemi několikrát ročně, řešením je pro vás GYNELLA balíček pro opakované vaginální potíže. Jeho základem jsou již zmíněné čípky GYNELLA Flora a dále jemná intimní pěna pro každodenní použití doplněná o přípravky řady GYNELLA Silver, které působí na bakterie, viry i kvasinky. Více o balíčku za zvýhodněnou cenu se dozvíte zde.