Poradna
Máte otázky ohledně intimního zdraví, ale nevíte, koho se zeptat nebo se stydíte?
Níže najdete nejčastější otázky a odpovědi související třeba s každodenní péčí a vaginálními infekcemi.
Pokud požadovanou informaci nenajdete, napište nám zprávu do kontaktního formuláře a my vám rádi a diskrétně odpovíme.
Určitě zkusit zlepšit intimní hygienu. K mytí používejte vždy pouze intimní mýdlo místo sprchových gelů. Pokud se potýkáte se zápachem, vybírejte přípravky s obsahem Borovicové silice, která má i deodorační účinky. Mýt intimní partie byste měla 1-2x denně. Častější mytí už může být ke škodě. Pokud zápach nepřestane, je třeba vyhledat gynekologa.
Už zase musím řešit výtok – zapáchající výtok anebo vaginální výtok?
Příčiny mohou být: zánětlivého původu, různé alergie i kožní onemocnění (ekzém). Zarudnutí může být způsobeno i špatnou intimní hygienou či zapařením při sportu, špatném spodním prádle apod.
Trápí mě svědění pochvy anebo svědění vagíny.
Obyčejné sprchové gely mohou vysušovat pokožku, parfémové přísady sice krásně voní, ale mohou dráždit pokožku a působit alergie.
Speciální prostředky na intimní hygienu zohledňují fyziologické pH pochvy, tím zabraňují vzniku různých infekcí – bakteriální vaginózy, kvasinkové infekce, bakteriální záněty. Pomáhají hojení sliznic, podporují přirozenou regeneraci tkáně. Je potřeba rozlišit věk dívek a žen. Pro každou skupinu jsou upravené mycí gely s jiným pH.
Jaký intimní gel použít pro sebe a jaký pro svou dceru? Jak pečovat o intimní partie?
O intimní partie vaší dcery je potřeba se starat hned od narození. Pravidelnou péčí je možné zabránit vzniku synechií (slepení stydkých pysků) a naučit holčičky správným hygienickým návykům (utírání po močení, stolici). V pubertě by maminky měly děvčata poučit o dospívání, menstruačním krvácení a s ním spojenou nutnou intimní hygienou.
Intimní hygiena vhodná pro moji dceru.
Vaginální infekci nejčastěji žena pozná vaginálním dyskomfortem a výtokem. Výtok může být fyziologický – bez zápachu, bez barvy, jen „naškrobí“ kalhotky nebo zapáchající a zbarvený, který by měl být vyšetřen gynekologem.
Zajímají mě příčiny a vzniky vaginální mykózy. Co je to vaginální infekce?
Výtok může být zcela přirozený (pokud je bez zápachu a barvy) a u každé ženy se může lišit. Některé ženy ho mohou mít celý život, některé vůbec.
V případě, že dojde k vychýlení rovnováhy vaginálního ekosystému, může se objevit výtok, který je projevem vaginální infekce. Bílý tvarohovitý výtok bez zápachu obvykle značí kvasinkovou infekci. Pokud je výtok zašedlý a je cítit po „rybině“, jedná se o bakteriální infekci.
Chci se dozvědět více o Vaginálním výtoku, Zapáchajícím výtoku a Vaginálních infekcích.
U novorozenců a batolat, která jsou celý den v plence, je potřeba mýt intimní partie při každém přebalování a udržet je v čistotě a v suchu. Některé maminky používají převážně vlhké parfémované ubrousky, pokožku řádně neosuší a oblast „zapatlají“ nějakou mastí. V té se následně zadržuje moč a hůře se odstraňuje. Maminky by z porodnice měly odcházet také s poučením o možném vzniku synechie (slepení stydkých pysků) a jak jí předcházet. To se bohužel u nás neděje a některými pediatry jsou synechie považovány za vývojovou vadu rodidel.
U větších dívek stejně jako v dospělosti, by neměla chybět každodenní sprcha s důkladným mytím intimní oblasti. K tomu se používají mycí gely či pěny s upraveným pH, které odpovídá pH citlivé ženské oblasti. Při průjmech nebo jiných obtížích může používání bidetu či sprchy zabránit množení bakterií.
Chci si přečíst více o intimní hygieně.
Je typická v období menopauzy, kdy vaječníky nevytváří dostatek ženských hormonů a sliznice atrofuje (atrofie = ztenčení vaginální sliznice). K vaginální suchosti může docházet i po porodu a také u žen všech věkových skupin, které mají sníženou hladinu ženského pohlavního hormonu estrogenu.
Chci se dozvědět více o Atrofie pochvy a Vaginální suchosti.
U žen v estrogenním období (od puberty do menopauzy) jsou součástí pochvy laktobacily, které mají za úkol udržet kyselé pH pochvy, a tím zabraňovat vstupu patogenům. Bohužel, při užívání antibiotik je jejich obětí i poševní laktobacil, pH se z kyselého mění na zásadité a pochva se stává náchylnější ke vzniku zánětu (nejčastější je kandidóza). Ta se projevuje obvykle jako svědění pochvy, pálení pochvy a výtok.
Více o Lacobacillus acidophilus, Inaktivovaných (tyndalizované) laktobacilech a o Vaginální mikroflóře.
Novorozenec je pod vlivem hormonů matky, vytváří se typický poševní ekosystém, období trvá 6 – 8 týdnů, typické je kyselé pH.
V dětském věku (od 6 – 8 týdne do 8 – 9 let) je období charakterizováno nízkou hladinou ženských hormonů, pH je takřka neutrální.
V období pohlavního dospívání začnou stoupat hladiny pohlavních hormonů, pochva se osidluje fyziologickými laktobacily a její pH klesá.
Jaké je správné pH pochvy?
S léčbou začněte ihned při prvních příznacích. Oddálení léčby může vést ke zhoršení problémů, prodloužení léčby a chronickým stavům.
Důležité je nepolevovat a hledat příčinu obtíží, což může být běh na dlouhou trať. Rizik, která mohou spustit infekci, je totiž celá řada, například užívání antibiotik, špatná intimní hygiena, hodně stresu, nezdravá strava nebo partner.
Co dalšího může spustit infekci?
Vaginální probiotika (=laktobacily) pomáhají posilovat vaginální mikrobiom. To se hodí obzvlášť při vaginální infekci, jako je mykóza nebo bakteriální vaginóza. Vaginální infekce se často objevuje při užívání antibiotik, hormonálních změnách v těhotenství nebo po sexu s novým partnerem, který může do pochvy zavléct nepřátelské bakterie.
Hormonální nerovnováha je také příznakem menopauzy či perimenopauzy. Pokud je vám okolo 45 let a cítíte svědění, pálení a suchost pochvy a sex už není tak příjemný, jak býval, vyzkoušejte vaginální probiotika, která působí přímo v postižením místě.
Přečtěte si, jaké jsou další příčiny vaginální suchosti.
Zvýšit šanci na otěhotnění můžete sledováním ovulace a pravidelným pohlavním stykem během plodných dnů.
O početí rozhoduje řada faktorů, proto buďte trpělivá. Pokud obtíže přetrvávají déle než rok nebo jste ve věkové hranici 35 let plus, konzultujte možnosti a další postup s lékařem.
Další tipy pro páry, které se snaží o miminko, naleznete zde.
V první řadě zvyšte příjem tekutin, zejména vody nebo urologického čaje, abyste podpořili močení a pomohli vyplavování bakterií z močových cest. Naopak vynechte alkohol, kofein a kořeněné jídlo.
Dále ideálně zařaďte doplňky stravy, v nichž je D-manóza. Tento přírodní cukr na sebe váže bakterie v močových cestách a pomáhá je odplavovat ven z těla. Pokud se stav nezlepší, doprovází ho teploty nebo se zhoršuje, navštivte lékaře.
Jaké jsou nejčastější příznaky zánětu močových cest? Přečtěte si náš článek.
Pokud jste těhotná a trápí vás močová infekce, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zánět močových cest u těhotných žen je potřeba léčit co nejdříve, aby se zabránilo případným komplikacím.
Je také důležité dodržovat dostatečný pitný režim a pravidelně vyprazdňovat močový měchýř. Léčbu můžete podpořit doplňky stravy. Vždy vybírejte ten, který je vhodný pro těhotné i kojící ženy.
Zjistěte, které jsou nejčastější vaginální infekce v těhotenství.
Kvasinková infekce, též známá jako mykóza, je jednou z nejčastějších příčin zarudnutí penisu. Projevem mykózy je i svědění, pálení, bolest při sexu a při močení. I když převažuje názor, že jde o ženskou nemoc, výskyt kvasinky na penisu je běžný.
Muži jsou vystaveni vyššímu riziku pokud užívají antibiotika, mají diabetes, mají zúženou předkožkou (tzv. fimóza) a trpí oslabenou imunitou.
Včasnou léčbou můžete zabránit komplikacím. Volně dostupné přípravky, jako je krém s antimikrobiálním stříbrem Andryll, mohou zmírnit příznaky v řádu dnů či týdnů. Aplikace je jednoduchá, dvakrát denně se maže na pokožku žaludu.
Příčinou zarudnutí penisu mohou být ale i infekce bakteriálního nebo virového původu. Pokud potíže přetrvávají nebo se zhoršují, nebo jste měli nechráněný styk s rizikovou osobou, navštivte lékaře.
Nenašli jste odpověď na vaši otázku?
Prosím kontaktujte nás.